74.8k views
3 votes
8 pounds of birdseed cost $12.80. What is the price per ounce?

2 Answers

6 votes
I don’t know lol I’m sorry and I oopsksksk
User Saulotoledo
by
4.9k points
3 votes

Explanation:

First convert the 8 pounds to ounces by multiplying by 16.

8*16=128 ounces

Then divide the cost by the total ounces.

128/$12.80=0.10

The price per ounce is $0.10.

User Reflic
by
5.4k points