206k views
2 votes
A 3-yard roll of wrapping paper costs $10.35. What is the price per foot?

User Om Rastogi
by
6.2k points

2 Answers

5 votes

Answer:

$1.15

Explanation:

3yard = 9 feet

wrapping it the answer is correct

User Romit Kumar
by
5.5k points
1 vote

Answer:

$1.15 per foot

Explanation:

3 yards = 9 feet ( 3 feet per yard)

$10.35/9=$1.15 (Divide the total cost by number of feet)

User Anyelo
by
6.9k points