201k views
4 votes
A 2-quart carton of fruit punch costs $3.44. What is the price per cup?

User Turneye
by
8.5k points

2 Answers

1 vote
the answer is :
2 quarts = 8 cups
8/3.44 = 0.43
User Robert Vangor
by
8.4k points
3 votes

Answer:

0.43

Explanation:

2 quart equals to 8 cups

3.44/8=0.43

User Tom Pickles
by
7.4k points

Related questions

asked Oct 13, 2024 161k views
JRL asked Oct 13, 2024
by JRL
9.7k points
2 answers
1 vote
161k views
1 answer
0 votes
90.6k views
asked Aug 10, 2024 119k views
Merlo asked Aug 10, 2024
by Merlo
9.1k points
1 answer
4 votes
119k views