201k views
4 votes
A 2-quart carton of fruit punch costs $3.44. What is the price per cup?

User Turneye
by
5.9k points

2 Answers

1 vote
the answer is :
2 quarts = 8 cups
8/3.44 = 0.43
User Robert Vangor
by
5.9k points
3 votes

Answer:

0.43

Explanation:

2 quart equals to 8 cups

3.44/8=0.43

User Tom Pickles
by
4.7k points