39.9k views
0 votes
3. As part of your weight training regimen, you want to consume lean sources of protein. You want consume at least 300 Calories a day from at least 48 grams of protein. One ounce of chicken provides 35 Calories and 8.5 g of protein. One ounce of tofu provides 20 Calories and 2.5 g of protein. Your local supermarket charges $5 a pound for chicken and $2.5 a pound for tofu. How much of each food should you eat each day if you want to meet your requirements with the lowest cost? What is this daily cost?

User Fergie
by
5.5k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Let x ounce of chicken and y ounce of tofu were taken,

∵ One ounce of chicken provides 35 Calories and 8.5 g of protein,

So, in x ounces of chicken

Calories = 35x, Protein = 8.5x grams,

Now, One ounce of tofu provides 20 Calories and 2.5 g of protein.

So, in y ounces of tofu,

Calories = 20y and protein = 2.5y grams,

Thus, the total calories = 35x + 20y,

Total protein = 8.5x + 2.5y

According to the question,

35x + 20y ≥ 300 -----(1),

8.5x + 2.5y ≥ 48 ----(2),

Now, the cost of a pound for chicken = $ 5,

So, the cost of 16 ounces of chicken = $ 5 ( ∵ 1 pound = 16 ounces ),

⇒ the cost of 1 ounces of chicken =
(5)/(16) dollars,

Similarly, the cost of a pound of tofu = $ 2.5,

So, the cost of 1 ounces of tofu =
(2.5)/(16) dollars,

Thus, the total cost of x ounces of chicken and y ounces of tofu


C=(5)/(16)x+(2.5)/(16)y

Now, by graphing the above constraints ( by equation (1) and (2) )

We get a feasible region that shows the possible values of x and y,

The boundary points of the feasible region are,

(2.545, 10.545), (0, 19.2), (8.571, 0)


C=(5)/(16)* 2.545+(2.5)/(16)* 10.545 = 2.443


C=(5)/(16)* 0+(2.5)/(16)* 19.2 = 3


C=(5)/(16)* 8.571+(2.5)/(16)* 0 = 2.678

Hence, the minimum cost is $ 2.443,

For which 2.545 ounces of chicken and 10.545 ounces of tofu should be eaten.

3. As part of your weight training regimen, you want to consume lean sources of protein-example-1
User Trancer
by
5.3k points