Answer:
The size of the image is 1.04 m.
Step-by-step explanation:
Given that,
Height of object = 2.40 m
Distance of object = 2.60 m
Radius of curvature =4.00 m
Focal length

We need to calculate the image distance
Using mirror formula




We need to calculate the height of the image
Using formula of magnification

Put the value into the formula



Hence, The size of the image is 1.04 m