115k views
3 votes
A circular loop of wire has an area of 0.27 m^2 . It is tilted by 45° with respect to a uniform 0.38T magnetic field. What is the magnetic flux through the loop?

User Manoj Rana
by
6.6k points

1 Answer

2 votes

Answer:

The magnetic flux is 0.0725 Wb

Solution:

Area of the wirer,
A_(w) = 0.27 m^(2)

Magnetic field associated with the wire, B = 0.38 T

Angle with the magnetic field,
\theta = 45^(\circ)

Now, we know that the magnetic flux is given by:


\phi_(w) = \vec{B}.\vec{A_(w)}


\phi_(w) = BA_(w)cos\theta

Now, using the above eqn:


\phi_(w) = 0.38* 0.27cos45^(\circ)


\phi_(w) = 0.38* 0.27cos45^(\circ) = 0.0725 Wb

User Ben Childs
by
7.2k points