Answer: $150,300 (overallocated)
Step-by-step explanation:


= $10.85 per direct labor hour
Applied overhead = Predetermined overhead rate × Actual direct labor hours
= $10.85 × 60,000
= $651,000
Manufacturing overhead overallocated = Applied overhead - Actual manufacturing overhead cost
= $651,000 - $500,700
= $150,300