Answer:
Q= 5714 pizzas
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
Your research shows that:
Pizza oven= $10,000.
Making the pizza= $5.00 per pizza.
To buy freshly made pizzas costs $6.75 each.
Q= (Fixed cost 1 - Fixed cost 2)/ (variable cost 2 - variable cost 1)
Q=(10000-0)/(6.75 - 5)
Q= 5714