13.4k views
4 votes
Calculate each of the following quantities.

(a) mass in kilograms of 3.7 x 1020 molecules of NO2

1 Answer

7 votes

Answer:

The answer to your question is: 0.028 kg of NO2

Step-by-step explanation:

Data

3.7 x 10²⁰ molecules of NO2 in kg

MW of NO2 = 14 + (16 x 2) = 14 + 32 = 46 kg

1 mol of NO2 --------------------- 6.023 x 10 ²³ molecules

x --------------------- 3.7 x 10²⁰ molecules

x = 3.7 x 10²⁰ x 1 / 6.023 x 10 ²³

x = 0.00061 mol

1 mol of NO2 --------------------- 46 kg of NO2

0.00061 mol ------------------ x

x = 0.00061 x 46/1

x = 0.028 kg of NO2

User Salmonstrikes
by
7.4k points