98.9k views
0 votes
A light bulb consumes 1440 watt hours per day. How many watt hours does it consume in 5 days and 18 hours

1 Answer

2 votes

Answer:

8,280 watt hours

Explanation:

1440/24 = 60 watt hours per hour

5*24=120 hours in 5 days

120+18=138

138*60=8,280 watt hours

User Ricky Sharma
by
7.4k points