13.8k views
4 votes
On a trolley ride around an amusement park, a child traveled from one signpost to a second signpost at a constant speed of 125 meters per minute. Was the distance that the child traveled from the first signpost to the second signpost greater than 0.8 kilometer?

User Maxammann
by
6.1k points

1 Answer

2 votes

Answer:

If a child took just one minute, distance is less than 0,8 km

Explanation:

speed= 125 m/min = 0,125 km/min,

distance=0,8 km

time= 0,8 km / 0,125 km/min = 6,4 min.

User Bogdan Verbenets
by
6.4k points