117k views
4 votes
Calculate the unit price for 50 grams. Round to the nearest cent. $19.95 for 1 kg of dried blueberries

1 Answer

5 votes
Answer: $2.50


Explanation: 50 divided by 19.95 = 2.50626566 . (You have to round to the nearest cent) which would just be $2.50 .
User Ganesh Kamath
by
5.2k points