menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Calculate the unit price for 50 grams. Round to the nearest cent. $19.95 for 1 kg of dried blueberries
asked
Mar 10, 2020
117k
views
4
votes
Calculate the unit price for 50 grams. Round to the nearest cent. $19.95 for 1 kg of dried blueberries
Mathematics
middle-school
Hammad Ahmed
asked
by
Hammad Ahmed
9.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer: $2.50
Explanation: 50 divided by 19.95 = 2.50626566 . (You have to round to the nearest cent) which would just be $2.50 .
Ganesh Kamath
answered
Mar 15, 2020
by
Ganesh Kamath
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 27, 2024
82.2k
views
Is the supply of dried blueberries, more elastic, or less elastic than it is for fresh blueberries? Option 1: More elastic Option 2: Less elastic
Merab
asked
Mar 27, 2024
by
Merab
8.0k
points
Business
high-school
1
answer
5
votes
82.2k
views
asked
Aug 2, 2019
28.5k
views
Type the correct answer in the box. Juan is making trail mix for an upcoming camping trip with his family. He wants to add cashews which cost $10.99 a pound and dried blueberries which cost $8.89 a pound
Jokubas Trinkunas
asked
Aug 2, 2019
by
Jokubas Trinkunas
8.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
28.5k
views
asked
Jun 10, 2021
102k
views
Complete each statement below. 1. The supply of dried blueberries is ______ than it is for fresh blueberries. 2. The supply of Porsche automobiles is ______ than it is for baseball caps. 3. The supply
Jordan Mack
asked
Jun 10, 2021
by
Jordan Mack
7.9k
points
Business
college
1
answer
3
votes
102k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity