102k views
0 votes
At a garage sale, Darnell buys 5 dozen golf balls for $45.00 and 2 dozen cans of tennis balls for $30.00. What is the unit price per golf ball and per can of tennis balls?

1 Answer

2 votes

Answer:

The answer to your question is:

1 golf ball = $0.75

1 can of tennis balls = $1.25

Explanation:

Data

5 dozen golf balls for $45.00

2 dozen cans of tennis balls = $30.00

Golf

# of golf balls = 5 x 12 = 60

60 balls --------------- $45

1 ball ----------------- x

x = 1x 45/60 = $0.75

Tennis

# of cans of tennis balls = 2 dozens = 24 cans

24 cans --------------------- $30

1 can ---------------------- x

x = 1 x 30 / 24 = $1.25

User Dinesh Kandpal
by
7.6k points

No related questions found