10.0k views
0 votes
As a result of medical examination, one of the tests revealed a serious illness in a person. This test has a high precision of 99% (the probability of a positive response in the presence of the disease is 99%, the probability of a negative response in the absence of the disease is also 99%). However, the detected disease is quite rare and occurs only in one person per 10,000. Calculate the probability that the person being examined does have an identi ed disease.

1 Answer

5 votes

Answer:

0.0098

Explanation:

Given,

  • Probability of test is positive if the person has disease, P(T/D)=0.99

Probability of test is negative if the person has disease,

P(T'/D) = 1-0.99 = 0.01

  • Probability of test is negative if the person hasn't disease, P(T'/D')= 0.99

Probability of test is positive if the person hasn't disease,

P(T/D') = 1 - 0.99 = 0.01

  • Probability of occurrence of disease, P(D) = 0.0001

Probability of not occurrence of disease,

P(D) = 1 - 0.0001 = 0.9999

Probability that test will be positive either disease is present or not,

P(T) = P(T/D).P(D)+P(T/D').P(D')

=0.99 x 0.0001 + 0.01 x 0.9999

= 0.000099 + 0.009999

= 0.010098

So, the probability that the person will have disease if the test is positive,


P(D/T)\ =\ (P(T/D).P(D))/(P(T))


=\ (0.99* 0.0001)/(0.010098)

= 0.0098

So, the required probability will be 0.0098.

User Geoffrey Burdett
by
6.6k points