83.5k views
1 vote
Liquids and solids are left out of the equilibrium constant expression because their concentrations remain constant during reactions. What is the molarity concentration of liquid water at 25.0 LaTeX: ^\circ ∘C given that its density is 0.997 g/mL at that temperature?

a.23.5 M
b.0.997 M
c.0.180 M
d.0.156 M
e.55.3 M

User Penni
by
7.3k points

1 Answer

6 votes

Answer:

55.3 M

Step-by-step explanation:

Given temperature = 25°C

Density = 0.997 g/mL

Based on density the mass of water per L = 997 grams

The molar mass of water = 18

The moles of water =
(mass)/(molarmass)=(997)/(18)=55.3

The molarity is defined as the moles of water per litre.

The moles = 55.3

Volume = 1 L

So molarity = 55.3 /1 = 55.3 M

User Bilel Chaouadi
by
6.2k points