Answer:
The answer to your question is: F = 924 N
Step-by-step explanation:
Data
v = 28 m/s
m = 66 kg
d = 56 cm
F = ?
Formula
v = d/t
a = v/t
F = ma
Process
t = d/v = 56 / 28 = 2 s
a = v/t = 28 / 2 = 14 m/s²
F = 66 (14) = 924 N
7.8m questions
10.5m answers