Answer:
1. Net operating Income = $50,380
2. Net Operating Income = $48,420
3. Net Operating Income = $35,400
Step-by-step explanation:
As for the provided information we have,
Sales = 7,400 units = $244,200
That means selling price per unit = $244,200/7,400 = $33 per unit
Variable expenses = $19 per unit
Contribution = $14 per unit
Fixed expenses = $54,200
Net Operating Income = $49,400
Note: As the variable expense changes in total with change in number of units, and accordingly contribution changers in total but remains constant per unit, irrespective of number of units, calculations of net operating income can be made directly through contribution margin.
1. If sales increase by 70 units then,
Contribution = $14
7,470 = $104,580
Less: Fixed Expenses = ($54,200)
Net operating Income = $50,380
2. If sales decrease by 70 units then
Contribution = $14
7,330 = $102,620
Less: Fixed Expenses = ($54,200)
Net Operating Income = $48,420
3. If sales volume is 6,400 units then
Contribution = $14
6,400 = $89,600
Less: Fixed Expenses = ($54,200)
Net Operating Income = $35,400