19.8k views
4 votes
Pages Pelut

3. Which is the better deal: 3 liters of soda for $1.89 or
10 liters of soda for $6.90

User Praetorian
by
3.8k points

2 Answers

4 votes

Answer:3 for $1.89 is the better deal

Explanation:

$1.89÷3= $0.63 per liter

$6.90 ÷10= $0.69 per liter

User Damian Peralta
by
4.8k points
3 votes

Answer: 3 liters for 1.89.

Explanation:

1.89/3 = 0.63 per liter

6.90/ 10 = 0.69 per liter

User OakvilleWork
by
4.6k points