37.8k views
1 vote
An explorer is caught in a whiteout (in which the snowfall is so thick that the ground cannot be distinguished from the sky) while returning to base camp. He was supposed to travel due north for 5.6 km, but when the snow clears, he discovers that he actually traveled 7.8 km at 50 o north of due east. (a) How far and (b) in what direction must he now travel to reach base camp

2 Answers

1 vote

Answer:

Part a)


d_2 = 5.02 km

Part b)


\theta = 4.33 degree South of West

Step-by-step explanation:

As we know that the displacement of the explorer while return to camp is given as


d = 7.8 km at an angle 50 degree North of East

so it is given as


d = 7.8 cos50 \hat i + 7.8 sin50 \hat j

so here we have


d_1 = 5.01\hat i + 5.98 \hat j

so now we need the resultant displacement of 5.6 km due North

so we can say


d = d_1 + d_2


5.6 \hat j = 5.01\hat i + 5.98 \hat j + d_2


d_2 = -5.01\hat i - 0.38\hat j

so magnitude of the displacement is


d_2 = √(5.01^2 + 0.38^2)


d_2 = 5.02 km

Part b)

Direction of the displacement is given as


\theta = tan^(-1)(y)/(x)


\theta = tan^(-1)(-0.38)/(-5.01)


\theta = 4.33 degree South of West

User Nicholas
by
7.7k points
3 votes

Answer:

The explorer should travel to reach base camp to 5.02 Km at 4.28° south of due west.

Step-by-step explanation:

Using trigonometric function like Sen(Ф), Cos(Ф) and Tan(Ф) we can get distance and direction that the explorer should travel to reach base camp. When we discompound the vector
X = 7.8*Cos(50) = 5.01 Km y
y = 7.8 * Sen (50) - 5.6 = 5.975 - 5.6 (Km) = 0.375 (Km) so that
Tan (\alpha ) = (0.375)/(5.01) = 4.28;
\alpha = Arctang ((0.375)/(5.01)) = 4.28 (degree) to get how far we use Pythagorean theorem so
R^(2) = x^(2)+y^(2) so that
R=\sqrt{0.375^(2)+5.01^(2) } =5.02 (Km)

An explorer is caught in a whiteout (in which the snowfall is so thick that the ground-example-1
User Tenor
by
6.7k points