186k views
0 votes
3. A bike rider accelerates uniformly at 2.0 m/s2 for 10.0

s. If the rider starts from rest, calculate the distance
traveled in the fourth second.
(i.e. between t = 3 s and t = 4 s).

User Cruachan
by
6.6k points

2 Answers

0 votes

Answer:

7 m

Step-by-step explanation:

The bike rider starts from rest. Initial velocity u = 0

Acceleration a = 2.0 m/s²

Total time taken = 10 s

Use the second equation of motion

s = ut + 0.5 at²

u = 0

s = 0.5at²


s_4-s_3= 0.5a (t_4^2-t_3^2)

Substitute the values


s_4-s_3= 0.5* 2.0* (4^2-3^2) = 16-9 = 7 m

User Elliott
by
6.9k points
6 votes

Answer: 16 m

Step-by-step explanation:

Since this situation is about constanta acceleration, we can use the following equations:


V=V_(o) +a.t (1)


V^(2)={V_(o)}^(2) +2ad (2)

Where:


V is the bike rider's final velocity


V_(o)=0 is the bike rider's initial velocity


t=4 s is the time at which we need to find the bike rider's distance


a=2 (m)/(s^(2)) is the constant acceleration


d is the bike rider's traveled distance

From (1) we can find
V:


V=0 +a.t (3)


V=(2 (m)/(s^(2)))(4 s) (4)


V=8(m)/(s) (5)

Now, we can substitute (5) in (2) and find the traveled distance
d:


V^(2)=0 +2ad (6)


d=(V^(2))/(2a) (7)

Finally:


d=16 m

User Parag Patel
by
7.5k points