Answer:
Cost per unit= $50
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
A small clothing firm currently produces 50,000 shirts and blouses per month. The cost of its factory, raw materials, and labor is $500,000.
If it is to increase production by 5,000 and that requires additional labor and raw material expense of $100,000.
Cost per unit= Total cost/Q=100000/5000= $50