182k views
0 votes
A 245.7g sample of metal at 75.0℃ was placed in 115.4g of water at 22.0℃. The final temperature of the water and metal was 34.0℃. If no heat was lost to the surroundings, what is the specific heat of the metal? (specific heat of water = 4.184 J/g℃)

2 Answers

2 votes

Answer:

The answer to your question is: Cp = 0.6373 J/g°C

Step-by-step explanation:

Sample

mass = 245.7 g

T1 = 75°C

T2 = 34°

Cp = ?

Water

Mass = 115.4 g

T1 = 22°C

T2 = 34°

Cp = 4.184 J/g°C

Heat of metal = mCp(T2 - T1) = 245.7Cp (34 - 75) = -9090.9Cp

Heat of water = = 115.4(4.184)(34 - 22) = -5794

Heat of metal = heat of water

-9090.9Cp = -5794

Cp = -5794 / -9090.9

Cp = 0.6373 J/g°C specific heat of metal

User Dante Romero
by
7.2k points
4 votes

Answer: The specific heat of the metal is
0.58J/g^0C

Step-by-step explanation:

The quantity of heat required to raise the temperature of a substance by one degree Celsius is called the specific heat capacity.


heat_(absorbed)=heat_(released)

As we know that,


Q=m* c* \Delta T=m* c* (T_(final)-T_(initial))


m_1* c_1* (T_(final)-T_1)=-[m_2* c_2* (T_(final)-T_2)] .................(1)

where,

q = heat absorbed or released


m_1 = mass of metal = 245.7 g


m_2 = mass of water = 115.4 g


T_(final) = final temperature =
34^0C


T_1 = temperature of metal =
75^oC


T_2 = temperature of water =
22^oC


c_1 = specific heat of metal = ?


c_2 = specific heat of water=
4.184J/g^0C

Now put all the given values in equation (1), we get


-245.7* c* (75-34)=[115.4* 4.184* (34-22)]


c=0.58J/g^0C

Therefore, the specific heat of the metal is
0.58J/g^0C

User Hekevintran
by
7.0k points