Answer:
Instructions are listed below
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
Sales price= $110
Fixed costs :
Selling and administrative 47,780
Production 143,340
Variable cost (per unit):
Materials 26
Labor 23
Plant supervision 16
Selling and administrative 17
Number of units (for the quarter) 23,890 units
A) Variable cost per unit= Material + labor + moh
Variable cost per unit= 26 + 23 + 16 + 17= $82
B) Variable production cost per unit= 143340/23890= $6
C) Total variable cost= 65 + 6= $88
D) Absorption cost= variable cost per unit + fixed cost per unit= 88 + (47780/23890) = 88 + 2= $90
E)Prime cost= direct material + direct labor= 26 + 23= $49
F) Conversion cost= direct labor + moh= 26 + 16= $42
G) Contribution margin= Price - variable cost= 110 - 88= $22
H) Gross margin= Price - absorption cost= $20