166k views
4 votes
To determine the height of a flagpole, Abby throws a ball straight up and times it. She sees that the ball goes by the top of the pole after 0.50 s and then reaches the top of the pole again after a total elapsed time of 4.1 s. How high is the pole above the point where the ball was launched? (You can ignore air resistance.) To determine the height of a flagpole, Abby throws a ball straight up and times it. She sees that the ball goes by the top of the pole after 0.50 s and then reaches the top of the pole again after a total elapsed time of 4.1 s. How high is the pole above the point where the ball was launched? (You can ignore air resistance.) 16 m 13 m 18 m 26 m 10 m

1 Answer

3 votes

Answer:


H = 10.05 m

Step-by-step explanation:

If the stone will reach the top position of flag pole at t = 0.5 s and t = 4.1 s

so here the total time of the motion above the top point of pole is given as


\Delta t = 4.1 - 0.5 = 3.6 s

now we have


\Delta t = (2v)/(g)


3.6 = (2v)/(9.8)


v = 17.64 m/s

so this is the speed at the top of flag pole

now we have


v_f - v_i = at


17.64 - v_i = (-9.8)(0.5)


v_i = 22.5 m/s

now the height of flag pole is given as


H = (v_f + v_i)/(2)t


H = (22.5 + 17.64)/(2) (0.5)


H = 10.05 m

User Jeroen Van Bergen
by
7.3k points