228k views
2 votes
Suppose that on earth you can throw a ball vertically upward a distance of 1.20 m. Given that the acceleration of gravity on the Moon is 1.67 m/s2, how high could you throw a ball on the Moon? (Take the y-axis in the vertical direction, and assume that the location of your hand is at y = 0.)

1 Answer

2 votes

Answer:

7.04 m

Step-by-step explanation:

t = Time taken

u = Initial velocity

v = Final velocity = 0

s = Displacement on Earth = 1.2 m

a = Acceleration due to gravity on Moon = 1.67 m/s²

a = Acceleration due to gravity Earth= 9.81 m/s²

Accelration going up is considered as negetive

Initial Velocity of the ball


v^2-u^2=2as\\\Rightarrow -u^2=2as-v^2\\\Rightarrow -u^2=2* -9.81* 1.2-0^2\\\Rightarrow u=√(2* 9.81* 1.2)\\\Rightarrow u=4.85\ m/s

Assuming that the ball is thrown with the same velocity on the Moon, displacement of the ball is


v^2-u^2=2as\\\Rightarrow s=(v^2-u^2)/(2a)\\\Rightarrow s=(0^2-4.85^2)/(2* -1.67)\\\Rightarrow s=7.04\ m

The displacement of the ball on the moon is 7.04 m

User Emyller
by
6.8k points