menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A backers dozen doughnuts at the bakery costs $5.49. If a baker's dozen is 13, how much does one donut cost to the nearest cent?
asked
May 6, 2020
689
views
0
votes
A backers dozen doughnuts at the bakery costs $5.49. If a baker's dozen is 13, how much does one donut cost to the nearest cent?
Mathematics
middle-school
Benjamin Atkin
asked
by
Benjamin Atkin
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer:
42 Cents per donut
Explanation:
Binco
answered
May 13, 2020
by
Binco
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 18, 2023
32.3k
views
A baker’s dozen doughnuts at the bakery costs 5.49 if a bakers dozen estimate how does one donut cost to the nearest cent
Sean Cline
asked
Feb 18, 2023
by
Sean Cline
8.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
32.3k
views
asked
Feb 1, 2017
16.4k
views
The bakers at healthy backers can make 230 bagels in 10 hours. How many bagels can they bake in 24 hours
Davia
asked
Feb 1, 2017
by
Davia
7.9k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
16.4k
views
asked
Jul 3, 2022
48.9k
views
A local bakery charges $7.50 per one dozen doughnuts and $0.50 for each additional donut. If you have a total of $11.00 to spend, how many extra doughnuts can you purchase?
Sunil Chavan
asked
Jul 3, 2022
by
Sunil Chavan
9.1k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
12
votes
48.9k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org