20.6k views
3 votes
You buy 3 notebooks and a backpack. The cost of the backpack is 24.00. You pay 6 percent in sales tax on n your purchase and your bill is 36.57.how much does each notebook cost ?

1 Answer

7 votes

Answer:

$3.5

Explanation:

Let $x be the notebook's cost.

You buy 3 notebooks for $x each, then these notebooks cost $3x. You also buy a backpack for $24.00. Hence, the total cost of your buying is

$(3x+24).

You pay 6% in sales tax on your purchase, then you pay

$(3x+24)+$(3x+24)·0.06=$1.06(3x+24)

Your bill is $36.57, so


1.06(3x+24)=36.57\\ \\106(3x+24)=3,657\ [\text{Multiplied by 100}]\\ \\318x+2,544=3,657\\ \\318x=3,657-2,544\\ \\318x=1,113\\ \\x=3.5

Hence, each notebook costs $3.5

User Josch
by
6.6k points