Answer:
Unit Rate for Each Size (nearest cent):
Size A = 48 cents ($0.48)
Size B = 39 cents ($0.39)
Size C = 34 cents ($0.34)
Size D = 36 cents ($0.36)
Explanation:
The four different sizes are:
"Size A The 7 1/5 -ounce can costs $3.49.
Size B The 16 1/2 -ounce can costs $6.49.
Size C The 24 3/4 -ounce can costs $8.49.
Size D The 30 2/3 -ounce can costs $10.99."
To find the unit rate for each, we take the total price and divide by the total ounce. let's do this for each.
Size A =

Size B =

Size C =

Size D =

Unit Rate for Each Size (nearest cent):
Size A = 48 cents ($0.48)
Size B = 39 cents ($0.39)
Size C = 34 cents ($0.34)
Size D = 36 cents ($0.36)