19.0k views
1 vote
at kings super market, clay bought 2 1/4 pounds of tomatoes for $13.50. Gabriella bought 1 1/2 pounds of tomatoes for $6.75 at the local farmer's market. WQho got the better deal

2 Answers

6 votes

Answer:

Gabriella got the better deal.

Explanation:

For each one, you divide the cost by the weight to get the price per :


4,5 = (6(3)/(4))/(1(1)/(2)) \\ \\ 6 = (13(1)/(2))/(2(1)/(4))

Whoever paid the least amount, got the better deal, which in this case is Gabriella, who paid $4,50 for every pound of tomatoes.

I am joyous to assist you anytime.

** Say, GABRIELLA [Junior Moderator], maybe you will soon get better deals like this just competing on The Price is Right.☺️

User Josh Pearce
by
4.9k points
2 votes

Gabriella got the better deal.

To do this you must find the cost per pound (
(cost)/(pounds))

Clay:

First lets make 2
(1)/(4) into decimals to make it easier so both numbers can match in form:

2
(1)/(4) = 2.25

cost per pound:
(13.50)/(2.25) ---> 6

Gabriella:

Again, first lets make 1
(1)/(2) into decimals to make it easier so both numbers can match in form:

1
(1)/(2) = 1.5

cost per pound:
(6.75)/(1.5) ---> 4.50

Clay paid $6 per pound of tomatoes while Gabriella only paid $4.50 per pound. This means that Gabriella had a better deal because she paid less.

Hope this helped!

~Just a girl in love with Shawn Mendes

User Xsznix
by
5.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.