Answer:
Gabriella got the better deal.
Explanation:
For each one, you divide the cost by the weight to get the price per :
![4,5 = (6(3)/(4))/(1(1)/(2)) \\ \\ 6 = (13(1)/(2))/(2(1)/(4))](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/cjwqvv7ihi19hvthiqdpwiopimh9xvyvvs.png)
Whoever paid the least amount, got the better deal, which in this case is Gabriella, who paid $4,50 for every pound of tomatoes.
I am joyous to assist you anytime.
** Say, GABRIELLA [Junior Moderator], maybe you will soon get better deals like this just competing on The Price is Right.☺️