162k views
5 votes
Write a word problem for n($25)=$125​

User Ninu
by
5.9k points

1 Answer

3 votes
Julie bought (n) shirts. Each shirt cost $25. The total amount Julie spent on shirts was $125. How many shirts did Julie buy?
User Azincourt
by
5.7k points