Answer:
a) 30.84m/s
b) 348.32Hz
c) 32.34m/s
d) 289.69Hz
Step-by-step explanation:
a) If 1 mile=1609,34m, and 1 hour=3600 seconds, then 69mph=69*1609.34m/3600s=30.84m/s
b) Based on Doppler effect:
/*I will take as positive direction the vector
*/


c)

d)
