59.4k views
3 votes
Calculate how many g of ammonia will be produced from 9.35 g of nitrogen gas and excess hydrogen using the following equation: 2 NH(g) 3 H2(g) N(g) 4 answer

User Rohi
by
6.8k points

2 Answers

3 votes

Final answer:

To calculate the mass of ammonia produced from 9.35 g of nitrogen gas, convert the mass of nitrogen to moles, use the stoichiometric relationship from the balanced reaction to find moles of ammonia, and then convert back to grams. The result is 11.37 g of NH3.

Step-by-step explanation:

To calculate how many grams of ammonia (NH3) will be produced from 9.35 g of nitrogen gas (N2) using the chemical equation N₂(g) + 3H₂(g) → 2NH3(g), we need to perform stoichiometric calculations. First, we determine the molar mass of nitrogen gas (N2) which is 28.02 g/mol. Using this, we find that 9.35 g of N2 is equivalent to 9.35 g / 28.02 g/mol = 0.3338 mol of N2.

From the balanced chemical equation, we know that 1 mole of nitrogen gas produces 2 moles of ammonia. Therefore, 0.3338 mole N2 × (2 moles NH3 / 1 mole N2) = 0.6676 mole NH3. Finally, using the molar mass of ammonia, which is 17.03 g/mol, we can find the mass of ammonia produced: 0.6676 mol × 17.03 g/mol = 11.37 g of NH3.

User Izlin
by
6.8k points
2 votes

Answer: The mass of ammonia produced in the reaction is 11.36 g

Step-by-step explanation:

To calculate the number of moles, we use the equation:


\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}} .....(1)

Given mass of nitrogen gas = 9.35 g

Molar mass of nitrogen gas = 28 g/mol

Putting values in equation 1, we get:


\text{Moles of nitrogen gas}=(9.35g)/(28g/mol)=0.334mol

The chemical reaction for the formation of ammonia from hydrogen and nitrogen follows:


3H_2+N_2\rightarrow 2NH_3

As, hydrogen gas is present in excess. So, it is considered as an excess reagent.

Nitrogen gas is considered as a limiting reagent because it limits the formation of products.

By Stoichiometry of the reaction:

1 mole of nitrogen gas is producing 2 moles of ammonia gas

So, 0.334 moles of nitrogen gas will produce =
(2)/(1)* 0.334=0.668mol of ammonia gas.

Now, calculating the mass of ammonia gas by using equation 1, we get:

Moles of ammonia gas = 0.668 mol

Molar mass of ammonia gas = 17 g/mol

Putting values in equation 1, we get:


0.668mol=\frac{\text{Mass of ammonia gas}}{17g/mol}\\\\\text{Mass of ammonia gas}=11.36g

Hence, the mass of ammonia produced in the reaction is 11.36 g

User BEingprabhU
by
7.5k points