160k views
5 votes
What is the molarity of a NaCl stock used to make 750 ml of a dilute 10 mM solution if 5 ml of the concentrated solution was used?

1 Answer

2 votes

Step-by-step explanation:

The given data is as follows.


M_(1) = 10 mM =
10 * 10^(-3) M


V_(1) = 750 ml,
V_(2) = 5 ml


M_(2) = ?

Therefore, calculate the molarity of given NaCl stock as follows.


M_(1) * V_(1) = M_(2) * V_(2)


10 * 10^(-3) * 750 ml = M_(2) * 5 ml


M_(2) = 1.5 M

Thus, we can conclude that molarity of given NaCl stock is 1.5 M.

User InfinitePrime
by
6.7k points