Answer:
distance between the charges is 5.12 × 10⁶ m
Step-by-step explanation:
charges q₁ = -130.0 C
q₂ = 180 C
force between the charges = 8 N
force between two charge

value of K =8.975 × 10⁹ N.m²/C²


r = 5.12 × 10⁶ m
hence, distance between the charges is 5.12 × 10⁶ m.