161k views
4 votes
4. Each time that you prepare a diluted bleach solution you will want it to have a [OH-] = 0.02. Calculate how much 1.00 M NaOH you need to add to d.1. water to get every 20 mL of this concentration of OH- ion. Express your answer in drops of 1.00 M NaOH. (Assume that there are 20 drops in 1 m.)

1 Answer

2 votes

Answer:

8 drops of 1.00 M NaOH will be needed.

Step-by-step explanation:

Concentration of
[OH^-] in bleach solution = 0.02 M


NaOH\rightarrow OH^-+Na^+


NaOH=[OH^-]=0.02M

Concentration of bleach solution we want ,
M_1 = 0.02 M

Volume of the bleach solution,
V_1 = 20 ml

Concentration of NaOH solution,
M_2 = 1.00 M

Volume of the NaOH solution required ,
V_2 = ?


M_1V_1=M_2V_2


0.02 M* 20 mL=1.00 M* V_2


V_2=(0.02 M* 20 mL)/(1.00 M)=0.4 mL

1 mL = 20 drops

0.4 mL = 0.4 × 20 drops = 8 drops

8 drops of 1.00 M NaOH will be needed.

User Rectalogic
by
6.3k points