Answer:
Ans. Effective annual rate=1.8928%
Annual Compound semi-annually=1.8839%
Explanation:
Hi, this is the formula to find the effective annual rate for this zero-coupon bond.
![EffectiveAnnualRate=\sqrt[n]{(FaceValue)/(Price) } -1](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/college/u264oifjnjd6vutdhz101so0ihbeqn7d9v.png)
n= years to maturity
That is:
![EffectiveAnnualRate=\sqrt[8]{(50,000)/(43,035) } -1=0.018928](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/college/5etchb2f51ey0wrz2riwsihg4qh5nl8hly.png)
Means that the effective interest rate is 1.8928% effective annual
Now, let´s find the compound interest rate.
First, we have to turn this rate effective semi-annually

0.942% effective semi annual
To turn this into a semi-annual, compounded semi-annually, we just have to multiply by 2, so we get.
1.8839% compounded semi-annually
Best of luck