211k views
0 votes
A pendulum on Earth has a period of 1.2 seconds. The same pendulum on Mercury (dark side) has a period of 1.95 seconds. What is the free-fall acceleration of Mercury (in m/s^2)

User Gilgamash
by
6.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:


g'=3.71\ m/s^2

Step-by-step explanation:

Given that,

Time period of a pendulum on the earth's surface, T₁ = 1.2 s

Time period of the same pendulum on Mercury, T₂ = 1.95 s

The time period of the pendulum is given by :


T=2\pi \sqrt{(l)/(g)}

On earth :


T_1=2\pi \sqrt{(l)/(g)}


1.2=2\pi \sqrt{(l)/(9.8)}.............(1)

Let g' is the acceleration due to gravity on Mercury. So,


1.95=2\pi \sqrt{(l)/(g')}............(2)

From equation (1) and (2) :


(1.2)/(1.95)=\sqrt{(g')/(9.8)}


g'=((1.2)/(1.95))^2* 9.8


g'=3.71\ m/s^2

So, the acceleration due to gravity on the mercury is
3.71\ m/s^2. Hence, this is the required solution.

User Ashish Doneriya
by
7.1k points