121k views
2 votes
If the concentration of an analyte in a solution prepared by digesting a 2.05 g solid sample and making up to 100 mL, is found to be 21.1 mg L-1. What was the mass percentage of the analyte in the original sample?

User Driscoll
by
7.1k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Mass percentage of analyte = 0.10%

Step-by-step explanation:

The mass of analyte in the solution is calculated as follows:

n = CV = (21.1 mgL⁻¹)(100 mL)(1L/1000mL) = 2.11 mg

The mass percentage of the analyte is calculated as follows:

(g analyte)/(g sample) x 100%

(2.11 mg)(1g/1000g) / (2.05g) x 100% = 0.10%