Answer:
Average speed, v = 11.37 m/s
Step-by-step explanation:
Given that,
The distance covered by the traveler, d = 217 miles = 349228 meters
Time taken,

or t = 30708 s
We need to find the average speed for this trip. The average speed is given by :

v = 11.37 m/s
So, the average speed for this trip is 11.37 m/s. Hence, this is the required solution.