44.0k views
5 votes
A balloon has a volume of 3.50 liters at 20.0°C. What will be the volume of the balloon at 100.0°C? Assume the pressure doesn't change and the amount of gas in the balloon doesn't change O a. 0.224 Ob.2.75L O c. 17.5L O d. 65.45 Oe. None of the above

1 Answer

0 votes

Answer: The volume of balloon at 100°C is 4.46 L

Step-by-step explanation:

To calculate the final temperature of the system, we use the equation given by Charles' Law. This law states that volume of the gas is directly proportional to the temperature of the gas at constant pressure.

Mathematically,


(V_1)/(T_1)=(V_2)/(T_2)

where,


V_1\text{ and }T_1 are the initial volume and temperature of the gas.


V_2\text{ and }T_2 are the final volume and temperature of the gas.

We are given:


V_1=3.50L\\T_1=20^oC=(20+273)K=293K\\V_2=?L\\T_2=100^oC=(100+273)K=373K

Putting values in above equation, we get:


(3.5L)/(293K)=(V_2)/(373K)\\\\V_2=4.46L

Hence, the volume of balloon at 100°C is 4.46 L

User Alwayss Bijoy
by
6.7k points