41.8k views
5 votes
A runner slows down from a 9.50 m/s at a rate of 2.30 m/s^2 . (a) How far does she travel in the next 6.00 s? (b) What is her final velocity? (c) Evaluate the result. Does it make sense?

User Dorian
by
6.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

(a) d = 15.6 m

(b) v' = - 4.3 m/s

Given:

Initial velocity, v = 9.50 m/s

Acceleration, a =
- 2.30 m/s^{2] or deceleration = 2.30
m/s^(2)

Solution:

(a) For the calculation of the distance covered, we use eqn (2) of motion:


d = vt + (1)/(2)at^(2)

where

d = distance covered in time t

t = 6 s (Given)

Now,


d = 9.50* 6 - (1)/(2)* 2.30times 6^(2)

d = 15.6 m

(b) For the calculation of her final velocity, we use eqn 1 of motion:

v' = v + at

v' = 9.50 + (- 2.30)(6) = - 4.3 m/s

(c) Since, the final velocity after the body slows down comes out to be negative and the distance covered and displacement of the body are different, it does not make sense.

User Tangy
by
6.6k points