198k views
2 votes
A quantity of 14.1 cm^3 of water at 8.4°C is placed in a freezer compartment and allowed to freeze to solid ice at -7.2°C. How many joules of energy must be withdrawn from the water by the refrigerator?

User Ted Petrou
by
7.2k points

1 Answer

6 votes

Answer:920.31 J

Step-by-step explanation:

Given

Volume of water (V)
=14.1 cm^3

mass(m)
=\rho * V=1000* 14.1* 10^(-6)=14.1 gm

Temperature
=8.4^(\circ) C

Final Temperature
=-7.2 ^(\circ)C

specific heat of water(c)
=4.184 J/g-^(\circ)C

Therefore heat required to removed is


Q=mc(\Delta T)


Q=14.1* 4.184* (8.4-(-7.2))


Q=920.31 J

User Louis Kurniawan
by
7.5k points