Answer:
22.27 m
Step-by-step explanation:
initial velocity, u = 25 m/s
Angle of projection, θ = 45°
height, h = 30 m
Let t be the time taken to reach the ground.
use second equation of motion in vertical direction




t = 1.26 second
The horizontal distance = horizontal velocity x time
d = 25 Cos 45 x 1.26 = 22.27 m