Answer:
(a) r = 57.628
θ = 51.34°
(b) r = 0.711
θ = 38.65°
Explanation:
(a) Let's assume
z = (5 + 4)(4 +5j)
= 9 x (4+5j)
= 36 + 45j
magnitude of z can be given by

=> r =57.628
angle of z can be given by,



θ = 51.34°
(b) Let's assume



magnitude of z can be given by


=> r = 0.711
angle of z can be given by,



=> θ = 38.65°