Answer:
Step-by-step explanation:
Given that,
Charge on two balls,
Distance between charges, r = 11 cm = 0.11 m
We need to find the repulsive force between balls. Mathematically, it is given by :


F = 0.001074 N
or
So, the magnitude of repulsive force between the balls is
.