32.1k views
5 votes
A bird, accelerating from rest at a constant

rate,experiences a displacement of 28 m in 11s. what is the
averagevelocity?

User ZAky
by
7.2k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Average velocity of the bird is 2.54 m/s.

Step-by-step explanation:

Given that,

Initial speed of the bird, u = 0

It experiences a displacement of, d = 28 m

Time taken, t = 11 s

We need to find the average velocity of the bird. Let v is the average velocity. Mathematically, it is given by :


v=(d)/(t)


v=(28\ m)/(11\ s)

v = 2.54 m/s

So, the average velocity of the bird is 2.54 m/s. Hence, this is the required solution.

User Alberto Santini
by
7.5k points