23.1k views
0 votes
If a monochromatic light beam with quantum energy value of 2.9 eV incident upon a photocell where the work function of the target metal is 1.8 eV, what is the maximum kinetic energy of ejected electrons?

1 Answer

6 votes

Answer:1.1 eV

Step-by-step explanation:

Given

Energy(E)=2.9 eV

Work function of the target=1.8 eV

We know that


Energy(E)=W_0+KE_(max)

Where
W_0=work\ function


2.9=1.8+KE_(max)


KE_(max)=2.9-1.8=1.1 eV

User Taylor Courtney
by
7.4k points