Answer:
Step-by-step explanation:
mass of astronaut, m = 60 kg
mass of space craft, M = 120 kg
t = 1.5 s
Force on space craft = 30 N
(a) According to Newton's third law
Force on spacecraft by the astronaut = Force on astronaut by the space craft
Force on astronaut by the space craft = 30 N
(b) According to Newton's second law
Force = mass x acceleration
Let a be the acceleration of the astronaut
30 = 60 x a
a = 0.5 m/s^2
Let A be the acceleration of the spacecraft
30 = 120 x A
a = 0.25 m/s^2