103k views
0 votes
20 gallons of an incompressible liquid exert a force of 50 lbf at the earth’s surface. What force in lbf would 3 gallons of this liquid exert on the surface of the moon? The gravitational acceleration on the surface of the moon is 5.51 ft/s^2.

User Icyerasor
by
6.4k points

1 Answer

0 votes

Answer:

1.29 lbf

Step-by-step explanation:

Weight is a force, it is the product of a mass by the acceleration of gravity.

f = m * a

Gallons are a unit of volume. The relationship of volume with mass is:

m = V * δ

δ is the density (mass per unit of volume)

Then the weight of a liquid is:

w = V * δ * g

Rearranging:

δ = w / (V * g)

The acceleration of gravity on Earth is 32.2 ft/s^2

δ = 50 / (20 * 32.2) = 0.078 lbm/gallon

Knowing this and the gravity on the Moon we can calculate how much would 3 gallons of this liquid weight on the Moon.

w = V * δ * g

w = 3 * 0.078 * 5.51 = 1.29 lbf

User Sean Hall
by
6.8k points